Odcinki i krzywizny kręgosłupa.

Odcinki i krzywizny kręgosłupa.

W kręgosłupie osoby dorosłej wyróżniamy cztery odcinki, które w płaszczyźnie strzałkowej tworzą cztery charakterystyczne krzywizny. Krzywizny są wynikiem przyjęcia postawy wyprostowanej i przystosowania się człowieka do chodu. Spełniają funkcję amortyzującą, nadają również sprężystość. 

Idąc od góry wyróżniamy następujące odcinki i krzywizny:

- odcinek szyjny- lordoza

-odcinek piersiowy- kifoza

-odcinek lędźwiowy- lordoza

-odcinek krzyżowy- kifoza.

Okolice przejściowe są często miejscem potencjalnych zniekształceń oraz zmian chorobowych. 

Lumbalizacja występuje wtedy, gdy pierwszy kręg krzyżowy tworzy dodatkowy kręg lędźwiowy, a nie łączy się z kością krzyżową.

Sakralizacja jest to dodatkowe połączenie piątego kręgu lędźwioweg z kością krzyżową i tym samym obecność tylko czterech kręgów lędźwiowych.

 

  • Gabinet Pana Tomka poleciła mi znajoma, której Pan Tomek także pomógł w zmaganiach z bólem. Nabawiłam się urazu kręgosłupa, który mocno ograniczył moją sprawność. Dokładne badanie, trafna diagnoza i przede wszystkim szybka poprawa zdrowia!  Naprawdę wszystkim szczerze polecam wizytę u tego Specjalisty!

  • Od pewnego czasu, mój kręgosłup i staw biodrowy, nie pozwalały na normalne poruszanie się i spacery. Po serii zabiegów odczuwam znaczną poprawę, ból nie jest już tak uciążliwy, poruszam się dużo sprawniej. Pan Tomek to świetny fachowiec, prawdziwy profesjonalista. Polecam wszystkim. Dziękuję również za miłą i przyjazną atmosferę. 

  • Jestem sportowcem, który ma za sobą parę poważnych kontuzji. Po serii zabiegów moje kolano jest znacznie sprawniejsze. Mogę nadal uprawiać sport. Doskonała opieka i zabiegi na najwyższym poziomie pozwoliły uniknąć operacji. Dziękuję.