Przepuklina kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa

Krążek międzykręgowy zbudowany jest z leżącego na zewnątrz pierścienia włóknistego oraz galaretowatego jądra włóknistego. Pierścień włóknisty składa się z części zewnętrznej- włóknistej torebki zbudowanej z odpornych na rozciąganie, ułożonych koncentrycznie blaszek włokien kolagenowych. Część wewnętrzna zbudowana jest z chrząstki włóknistej i tworzą ją włókna kolagenowe typu I i II.

Jądro miażdżyste czynnościowo pełni funkcję poduszki wodnej absorbującej chwilowe naciski na krążek międzykręgowy, działające w osi obciążenia. Składa się ono w 80-85% z wody. 

Jądro miażdżyste w połączeniu z pierścieniem włóknistym działa jak skuteczny amortyzator wstrząsów, rozkładający równomiernie siły nacisku na sąsiadujące powierzchnie międzykręgowe kręgosłupa.

Z wiekiem struktura krążka międzykręgowego ulega zmianom wstecznym. Zmniejsza się zawartość wody w jego obrębie, a co za tym idzie zmniejsza się jego napiecie. Dochodzi do scieńczenia krążka w następstwie czego dochodzi do niestabilności segmentu ruchwego.

Pierwszym etapem tworzenia się przepukliny jest wysunięcie krążka międzykręgowego. Jeśli pierścień włóknisty ulegnie całkowitemu rozerwaniu, jądro miażdżyste może wysunąć się przez uszkodzone miejsce tworząc przepuklinę.   

fizjoterapeuta łódź, terapeuta manualny łódź, dobry fizjoterapeuta łódź, osteopata łódź, gabinet rehabilitacji łódź

 

  • Gabinet Pana Tomka poleciła mi znajoma, której Pan Tomek także pomógł w zmaganiach z bólem. Nabawiłam się urazu kręgosłupa, który mocno ograniczył moją sprawność. Dokładne badanie, trafna diagnoza i przede wszystkim szybka poprawa zdrowia!  Naprawdę wszystkim szczerze polecam wizytę u tego Specjalisty!

  • Od pewnego czasu, mój kręgosłup i staw biodrowy, nie pozwalały na normalne poruszanie się i spacery. Po serii zabiegów odczuwam znaczną poprawę, ból nie jest już tak uciążliwy, poruszam się dużo sprawniej. Pan Tomek to świetny fachowiec, prawdziwy profesjonalista. Polecam wszystkim. Dziękuję również za miłą i przyjazną atmosferę. 

  • Jestem sportowcem, który ma za sobą parę poważnych kontuzji. Po serii zabiegów moje kolano jest znacznie sprawniejsze. Mogę nadal uprawiać sport. Doskonała opieka i zabiegi na najwyższym poziomie pozwoliły uniknąć operacji. Dziękuję.