Terapia manualna metodą Kaltenborn- Evjenth cz.II

Terapia manualna metodą Kaltenborn- Evjenth cz.II

Podstawowe pojecia w terapii manualnej

1. Pozycja spoczynkowa- to takie ustawienie stawu, w którym torebka stawowa jest maksymalnie rozluźniona dając dużą przestrzeń śródstawową. Powierzchnie stawowe obu członów stawu mają ze sobą najmniejszy kontakt, a gra stawowa jest największa. 

2. Aktualna pozycja spoczynkowa- to pozycja spoczynkowa, która uległa zmianie w wyniku działania patologicznych czynników zewnątrz lub wewnątrzstawowych. W tak zmienionej pozycji spoczynkowej staw jest w danym czasie najluźniejszy i posiada największą grę stawową.

3. Pozycja zaryglowana- powierzchnie stawowe posiadają pełen kontakt ze sobą, torebka stawowa oraz więzadła są mocno napięte, a stosując trakcję jeden człon stawowy odchodzi od drugiego tylko w niewielkim stopniu.

4. Plaszczyzna lecznicza w terapii manualnej przebiega poprzez małą powierzchnię styczną dwóch członów stawu. Jest ona ustawiona pod kątem prostym do linii, która przebiega od osi rotacyjnej do środka tej płaszczyzny stycznej. Płaszczyzna lecznicza leży na wklęsłej powierzchni stawowej.

5. Toczenie z poślizgiem- to okreslenie ruchu, na który składa się ruch ślizgu i toczenia. Występuje ono pomiędzy dwiema nieprzystającymi powierzchniami stawowymi  podczas wykonywania wszystkich czynnych i biernych ruchów rotacyjnych. 

Komponenta toczenia podczas toczenia z poślizgiem odbywa się zawsze w tym samym kierunku co ruch kości. Reguła ta obowiązuje zarówno wtedy gdy poruszająca się powierzchnia stawowa jest wklęsła, jak również wypukła.

Kierunek komponenty ślizgu zależny jest od tego, czy poruszająca się powierzchnia stawowa jest wypukła, czy też wklęsła. Jeśli porusza się wklęsła powierzchnia stawowa to ruch ślizgu oraz ruch kości odbywają się w tym samym kierunku. Jeśli porusza się wypukła powierzchnia stawowa, to ruch ślizgu w stawie oraz ruch kości odbywają się w kierunkach przeciwnych.

https://www.terapiamanualna.net.pl/,https://debski-terapiamanualna.pl/.

fizjoterapeuta łódź, terapeuta manualny łódź, dobry fizjoterapeuta łódź, osteopata łódź, gabinet rehabilitacji łódź

  • Gabinet Pana Tomka poleciła mi znajoma, której Pan Tomek także pomógł w zmaganiach z bólem. Nabawiłam się urazu kręgosłupa, który mocno ograniczył moją sprawność. Dokładne badanie, trafna diagnoza i przede wszystkim szybka poprawa zdrowia!  Naprawdę wszystkim szczerze polecam wizytę u tego Specjalisty!

  • Od pewnego czasu, mój kręgosłup i staw biodrowy, nie pozwalały na normalne poruszanie się i spacery. Po serii zabiegów odczuwam znaczną poprawę, ból nie jest już tak uciążliwy, poruszam się dużo sprawniej. Pan Tomek to świetny fachowiec, prawdziwy profesjonalista. Polecam wszystkim. Dziękuję również za miłą i przyjazną atmosferę. 

  • Jestem sportowcem, który ma za sobą parę poważnych kontuzji. Po serii zabiegów moje kolano jest znacznie sprawniejsze. Mogę nadal uprawiać sport. Doskonała opieka i zabiegi na najwyższym poziomie pozwoliły uniknąć operacji. Dziękuję.