Terapia manualna metodą Kaltenborn- Evjenth cz.IV

Terapia manualna metodą Kaltenborn- Evjenth cz.IV

Jeśli badamy ruch w stawie, to zwracamy uwagę na jego ilość i jakość. Ilość ruchu (zakres ruchu) można zmierzyć goniometrem w stopniach lub manualnie sprawdzić ruchomość w stawie i wyrazić ją w skali od 1 do 6. 

Zakres ruchów anatomicznych, odbywających się wokół wyznaczonych osi terapeuta manualny mierzy z pozycji zerowej. Stabilizując jeden człon stawowy badający sprawdza ruchy czynne i bierne. Rezultat badań należy porównać z normą dla danego stawu oraz ze stroną przeciwną ciała. Odchylenia od normy określamy jako dysfunkcje stawowe.  Przy pomocy tego badania dobry fizjoterapeuta może również rozpoznać wzorzec torebkowy lub przykurcz mięśnia.

Wzorzec torebkowy- występuje jeśli torebka stawowa jest obkurczona w całości. Dochodzi wtedy do charakterystycznych, proporcjonalnych ograniczeń określonych zakresów ruchów. 

Przykurcz mięśnia- skrócenie długości mięśnia, której następstwem może być tzw. hypomobilność stawowa czyli ograniczenie zakresu ruchu w danym stawie.

https://www.terapiamanualna.net.pl/,https://debski-terapiamanualna.pl/.

fizjoterapeuta łódź, terapeuta manualny łódź, dobry fizjoterapeuta łódź, osteopata łódź, gabinet rehabilitacji łódź

  • Gabinet Pana Tomka poleciła mi znajoma, której Pan Tomek także pomógł w zmaganiach z bólem. Nabawiłam się urazu kręgosłupa, który mocno ograniczył moją sprawność. Dokładne badanie, trafna diagnoza i przede wszystkim szybka poprawa zdrowia!  Naprawdę wszystkim szczerze polecam wizytę u tego Specjalisty!

  • Od pewnego czasu, mój kręgosłup i staw biodrowy, nie pozwalały na normalne poruszanie się i spacery. Po serii zabiegów odczuwam znaczną poprawę, ból nie jest już tak uciążliwy, poruszam się dużo sprawniej. Pan Tomek to świetny fachowiec, prawdziwy profesjonalista. Polecam wszystkim. Dziękuję również za miłą i przyjazną atmosferę. 

  • Jestem sportowcem, który ma za sobą parę poważnych kontuzji. Po serii zabiegów moje kolano jest znacznie sprawniejsze. Mogę nadal uprawiać sport. Doskonała opieka i zabiegi na najwyższym poziomie pozwoliły uniknąć operacji. Dziękuję.