Odcinek piersiowy kręgosłupa- ćwiczenia

Odcinek piersiowy kręgosłupa- ćwiczenia

     Kręgosłup piersiowy składa się z 12 kręgów, które różnią się od siebie w zależności od poziomu. Kręgi w segmentach wyższych podobne są do kręgów szyjnych, a w niższych do kręgów lędźwiowych. Rozmiar trzonów kręgowych zwiększa się w dolnych segmentach i ma to związek ze zwiększającym się obciążeniem osiowym. Co bardzo istotne kręgi piersiowe posiadają dodatkowe połączenia z żebrami w postaci stawów żebrowo- kręgowych i żebrowo- wyrostkowych co wpływa na mniejszą ruchomość tego ocinaka. Charakterystyczną cechą odcinka piersiowego jest występująca tu kifoza czyli naturalna krzywizna skierowana ku tylowi dzięki grubszej części tylnej trzonów kręgowych i dysków. Otwory międzykręgowe są stosunkowo duże i położone bliżej poziomu trzonu niż dysku jak to ma miejsce w przypadku odcinka szyjnego i lędźwiowego dlatego ucisk na korzeń nerwowy w odcinku piersiowym zdarza się dużo rzadziej niż w pozstałych częściach kręgosłupa.

Ruchomość w odcinku piersiowym przedstawia się następująco: zgięcie- 35 stopni, wyprost- 25 stopni, zgięcie boczne- 20 stopni, rotacja- 35 stopni.

    Jak wspomniałem powyżej kręgosłup piersiowy układa się kształtem w charakterystyczną kifozę czyli uwypuklenie ku tyłowi. Jest to istotne z punktu widzenia naszej postawy. Dlaczego?. Pewnie każdy z nas widział kiedyś osobę garbiącą sie lub wyglądającą jakby miała lekkiego garba na plecach. Najpewniej jest on konsekwencją złego nawyku postawy utrwalającego się poprzez nieprawidłowe stereotypy ruchowe w najprostszych sytuacjach życiowych jak np. siedzenie czy stanie. Długotrwałe przybywanie w złych pozycjach prowadzi do powiększania się kifozy piersiowej. Pojawia się uczucie przeciążenia, bólu. Mimowolnie mamy wtedy ochotę się wyprostować, odchylić ku tułowi by sobie ulżyć. Z czasem może dochodzić do poważniejszych zmian strukturalnych na poziomie kręgowym czy dyskowym. Jak temy zapobiec?

    Najlepsze są najprostsze ćwiczenia z zakresu profilaktyki, które Państwu zaprezentuję. Ważne jest by wykonywać je systematycznie, tylko wtedy są one gwarantem powodzenia w terapii.

 

Ćwiczenie 1. Przeprost w siedzeniu.

Siedziemy na krześle plecy na oparciu krzesła dłonie splatamy na karku. Wykonujemy przeprost odcinkiem piersiowym kręgosłupa (ruch do tyłu) poprzez uniesienie łokci w górę do końca zakresu ruchu. Pozostajemy w tej pozycji kilka sekund łącząc ją z wydechem po czym wracamy do pozycji wyjściowej. Za każdym powtórzeniem staramy się pogłębić zakres ruchu. Oparcie krzesła wyznacza poziom mobilizowanego odcinka piersiowego kręgosłupa. Działamy na różnych poziomach poprzez wsuwanie miednicy pod oparcie krzesła (dolne poziomy) lub zsuwając miednicę z krzesła (górne poziomy). Ćwiczenie powtarzamy 8-10 razy w 2 seriach.

 

Ćwiczenie 2. Rotacja w siedzeniu.

Siedzimy na krześle nie opierając placów o oparcie. Dłonie składamy pod brodą, stawy łokciowe na wysokości dłoni. Wykonujemy ruch rotacji (skrętu) kierująć łokieć w prawą/lewą stronę do końca zakresu ruchu. Tu wstrzymujemy pozycję wykonując wydech. Za każdym powtórzeniem staramy się pogłębić zakres ruchu. Ćwiczenie powtarzamy 8-10 razy dla strony w 2 seriach.

 

Ćwiczenie 3. Przeprost statyczny w leżeniu tyłem.

Leżymy na plecach pod odcinkiem piersiowym kręgosłupa podkładamy wałek z ciasno zwiniętego ręcznika, dłonie splecione na karku stawy łokciowe leżą na podlożu. Podczas ćwiczenia pogłębiamy oddech dla zwiększenia efektywności. Grubość wałka według tolerancji najlepiej stopniująć od mniejszej do większej. Pozycję statyczną utrzymujemy od 2-10 min.

 

Opisane ćwiczenia mają charakter poglądowy. Po szczegółowy plan terapii najlepiej udać się do certyfikowanego fizjoterapeuty.

 

 

 

  • Gabinet Pana Tomka poleciła mi znajoma, której Pan Tomek także pomógł w zmaganiach z bólem. Nabawiłam się urazu kręgosłupa, który mocno ograniczył moją sprawność. Dokładne badanie, trafna diagnoza i przede wszystkim szybka poprawa zdrowia!  Naprawdę wszystkim szczerze polecam wizytę u tego Specjalisty!

  • Od pewnego czasu, mój kręgosłup i staw biodrowy, nie pozwalały na normalne poruszanie się i spacery. Po serii zabiegów odczuwam znaczną poprawę, ból nie jest już tak uciążliwy, poruszam się dużo sprawniej. Pan Tomek to świetny fachowiec, prawdziwy profesjonalista. Polecam wszystkim. Dziękuję również za miłą i przyjazną atmosferę. 

  • Jestem sportowcem, który ma za sobą parę poważnych kontuzji. Po serii zabiegów moje kolano jest znacznie sprawniejsze. Mogę nadal uprawiać sport. Doskonała opieka i zabiegi na najwyższym poziomie pozwoliły uniknąć operacji. Dziękuję.