terapia manualna

terapia manualna

Terapia manualna to mówiąc najprościej leczenie ręczne, a gdybyśmy chcieli posłużyć się definicją to zespół technik diagnostycznych i terapeutycznych leczenia odwracalnych dysfunkcji układu ruchu.

Terapia manualna – krótkie wprowadzenie

Terapia manualna podobnie jak masaż posiada wielowiekową tradycję. Jej właściwy rozwój nastąpił w XIX wieku, w którym to w Stanach Zjednoczonych powstały dwie szkoły-osteopatii i chiropraktyki- uczące podstaw terapii manualnej.

W Europie za prekursora terapii manualnej należy uznać angielskiego ortopedę Jamesa Cyriaxa. Usystematyzował on dotychczasową wiedzę, stworzył własny system badania i leczenia zaburzeń czynnościowych układu ruchu, według którego do dziś odbywają się szkolenia. Co bardzo istotne Cyriax zainspirował wiele osób do rozwijania i popularyzowania tej metody leczenia, wśród których wymienić należy m.in.: F. Kaltenborna, G. Maintlanda, R. McKenzie. Wymienieni uczniowie z upływem czasu stworzyli własne koncepcje terapii manualnej.

Istota terapii manualnej

Jak już wspomniałem istotą terapii manualnej w pierwszej kolejności jest precyzyjna diagnostyka za pomocą odpowiednich specyficznych technik i chwytów. Po dokonaniu wstępnego rozpoznania przystępuje się do właściwych technik terapeutycznych  z których najpopularniejsze zawierają się w pojęciach: relaksacji poizometrycznej, trakcji, mobilizacji, manipulacji.

Relaksacja poizometryczna w terapii manualnej

Relaksacja poizometryczna to technika nastawiona na układ mięśniowo- powięziowy. Jest techniką rozciągania tkanek miękkich, którą wykorzystuje się w stanach wzmożonego napięcia mięśniowego i przykurczów mięśniowych. PIR stosuje się w celu eliminacji przeciążenia stawu, poprzez przywrócenie właściwej długości i elastyczności mięśni. Uważa się, że rozciąganie za pomocą poizometrycznej relaksacji należy do jednych z najbardziej skutecznych. Dzięki specjalnej sekwencji ruchu uzyskuje się wyłączenie mięśni antagonistycznych podczas rozciągania i szybko uzyskuje się zwiększenie zakresu ruchu w stawach.

Trakcja to pojęcie oznaczające separację czyli oddzielenie dwóch powierzchni stawowych. Jest to technika diagnostyczna, ale również i terapeutyczna. Przywraca właściwą ruchomość stawową, optymalizuje napięcie wewnątrzstawowe i okołostawowe. Jest szczególnie polecana i stosowana w przypadku dużych doznań bólowych.

Techniki w terapii manualnej

Mobilizacja to w zasadzie najczęściej stosowana technika w terapii manualnej. Polega na wykonywaniu ślizgu stawowego z niewielką prędkością a zwiększającą się amplitudą ruchu w celu powiększenia ograniczonego zakresu ruchu w stawie.

Manipulacja z kolei jest techniką najtrudniejszą do wykonania a zarazem najbardziej efektowną. Każdy z nas kojarzy charakterystyczny dźwięk- kliknięcie manipulowanego stawu. W odróżnieniu od mobilizacji tu amplituda ruchu jest niewielka natomiast prędkość znacznie większa.

Dobry terapeuta manualny, czyli…

Dobry terapeuta manualny to taki terapeuta, który uczy się całe życie i ma w sobie dużo pokory, a jednocześnie jest świadomy swoich umiejętności, wiedzy i potrafi ją wykorzystać w optymalny sposób.

Tagi: terapia manualna, dobry terapeuta manualny, techniki terapii manualnej, manualna terapia, historia terapii manualnej

  • Gabinet Pana Tomka poleciła mi znajoma, której Pan Tomek także pomógł w zmaganiach z bólem. Nabawiłam się urazu kręgosłupa, który mocno ograniczył moją sprawność. Dokładne badanie, trafna diagnoza i przede wszystkim szybka poprawa zdrowia!  Naprawdę wszystkim szczerze polecam wizytę u tego Specjalisty!

  • Od pewnego czasu, mój kręgosłup i staw biodrowy, nie pozwalały na normalne poruszanie się i spacery. Po serii zabiegów odczuwam znaczną poprawę, ból nie jest już tak uciążliwy, poruszam się dużo sprawniej. Pan Tomek to świetny fachowiec, prawdziwy profesjonalista. Polecam wszystkim. Dziękuję również za miłą i przyjazną atmosferę. 

  • Jestem sportowcem, który ma za sobą parę poważnych kontuzji. Po serii zabiegów moje kolano jest znacznie sprawniejsze. Mogę nadal uprawiać sport. Doskonała opieka i zabiegi na najwyższym poziomie pozwoliły uniknąć operacji. Dziękuję.