masaż

masaż

Masaż rehabilitacyjny

Masaż to jedna z najstarszych metod stosowanych w fizjoterapii. W celach leczniczych stosowany był już w starożytnych Chinach, Indiach, Grecji i Rzymie. Początkowo masaż był częścią kultu religijnego i taki też miał charakter szczególnie w krajach dalekowschodnich.

W Rzymie czy Grecji przybrał postać bardziej zbliżoną do dzisiejszej, czyli leczniczej. Za przykład niech posłużą starożytne igrzyska olimpijskie, podczas których zawodnicy przed zawodami doświadczali namaszczenia w postaci najprostszych technik masażu rehabilitacyjnego.

Z upływem wieków wartość zabiegu ewoluowała i na przełomie XVIII i XIX w. w północnej Europie, a dokładniej w Szwecji powstała metoda terapeutyczna zwana „szwedzką gimnastyką” w której to zabiegi masażu rehabilitacyjnego stanowiły integralną część. Po raz pierwszy opracowano system technik i wzorców ruchowych w ujęciu metodycznym dostosowanym do poszczególnych jednostek chorobowych.

Masaż – fizjoterapeuta – w Polsce

W Polsce na pierwszy plan wysuwa się postać lekarza Izydora Zabłudowskiego autora licznych publikacji naukowych z zakresu masażu, które to walnie przyczyniły się do rozwoju tej dyscypliny naukowej.

Masaż w najprostszym ujęciu to zespół technik, chwytów manualnych z których wyróżnić można: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, polegający na wywieraniu ucisku na tkanki miękkie. Każdą z technik wykonujemy z odpowiednią siłą i natężeniem działając na skórę, powięź, układ mięśniowy, ale również pobudzając układ nerwowy czy humoralny.

Wpływ masażu rehabilitacyjnego na zdrowie

Efekt leczniczy masażu rehabilitacyjnego uzyskujemy m.in. poprzez:

  • Rozszerzenie naczyń krwionośnych w tym tętniczych a zatem zwiększenie dopływu krwi zawierającej tlen i substancje odżywcze,
  • Odpływ krwi żylnej i polepszenie funkcji naczyń żylnych,
  • Usprawnienie krążenia limfy w tkankach,
  • Szybsze wchłanianie wysięków, krwiaków,
  • Poprawa sprężystości tkanek, rozluźnienie blizn, zrostów,
  • Optymalizacja pracy układu mięśniowego zwiększenie bądź normalizacja napięcia mięśniowego.

To tylko niektóre z dobroczynnych efektów masażu leczniczego. Jest ich oczywiście znacznie więcej.  Masaż jest nieocenionym zabiegiem w przypadku zmian układu mięśniowo- powięziowego, czy ogólnie rzecz ujmując bólów przeciążeniowych, zmęczeniowych. Przynosi szybką ulgę i poprawę zakresu ruchomości opracowywanych struktur mięśniowych czy powięziowych.

Tagi: masaż rehabilitacyjny, masaż rehabilitacyjny łódź, masaż rehabilitacyjny lodz, masaż fizjoterapeuta łódź, masaż fizjoterapeutyczny, masaż leczniczy, zalety masażu rehabilitacyjnego, zalety masażu leczniczego

  • Gabinet Pana Tomka poleciła mi znajoma, której Pan Tomek także pomógł w zmaganiach z bólem. Nabawiłam się urazu kręgosłupa, który mocno ograniczył moją sprawność. Dokładne badanie, trafna diagnoza i przede wszystkim szybka poprawa zdrowia!  Naprawdę wszystkim szczerze polecam wizytę u tego Specjalisty!

  • Od pewnego czasu, mój kręgosłup i staw biodrowy, nie pozwalały na normalne poruszanie się i spacery. Po serii zabiegów odczuwam znaczną poprawę, ból nie jest już tak uciążliwy, poruszam się dużo sprawniej. Pan Tomek to świetny fachowiec, prawdziwy profesjonalista. Polecam wszystkim. Dziękuję również za miłą i przyjazną atmosferę. 

  • Jestem sportowcem, który ma za sobą parę poważnych kontuzji. Po serii zabiegów moje kolano jest znacznie sprawniejsze. Mogę nadal uprawiać sport. Doskonała opieka i zabiegi na najwyższym poziomie pozwoliły uniknąć operacji. Dziękuję.