masaż
masaż
Masaż rehabilitacyjny
Masaż to jedna z najstarszych metod stosowanych w fizjoterapii. W celach leczniczych stosowany był już w starożytnych Chinach, Indiach, Grecji i Rzymie. Początkowo masaż był częścią kultu religijnego i taki też miał charakter szczególnie w krajach dalekowschodnich.
W Rzymie czy Grecji przybrał postać bardziej zbliżoną do dzisiejszej, czyli leczniczej. Za przykład niech posłużą starożytne igrzyska olimpijskie, podczas których zawodnicy przed zawodami doświadczali namaszczenia w postaci najprostszych technik masażu rehabilitacyjnego.
Z upływem wieków wartość zabiegu ewoluowała i na przełomie XVIII i XIX w. w północnej Europie, a dokładniej w Szwecji powstała metoda terapeutyczna zwana „szwedzką gimnastyką” w której to zabiegi masażu rehabilitacyjnego stanowiły integralną część. Po raz pierwszy opracowano system technik i wzorców ruchowych w ujęciu metodycznym dostosowanym do poszczególnych jednostek chorobowych.
Masaż – fizjoterapeuta – w Polsce
W Polsce na pierwszy plan wysuwa się postać lekarza Izydora Zabłudowskiego autora licznych publikacji naukowych z zakresu masażu, które to walnie przyczyniły się do rozwoju tej dyscypliny naukowej.
Masaż w najprostszym ujęciu to zespół technik, chwytów manualnych z których wyróżnić można: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, polegający na wywieraniu ucisku na tkanki miękkie. Każdą z technik wykonujemy z odpowiednią siłą i natężeniem działając na skórę, powięź, układ mięśniowy, ale również pobudzając układ nerwowy czy humoralny.
Wpływ masażu rehabilitacyjnego na zdrowie
Efekt leczniczy masażu rehabilitacyjnego uzyskujemy m.in. poprzez:
- Rozszerzenie naczyń krwionośnych w tym tętniczych a zatem zwiększenie dopływu krwi zawierającej tlen i substancje odżywcze,
- Odpływ krwi żylnej i polepszenie funkcji naczyń żylnych,
- Usprawnienie krążenia limfy w tkankach,
- Szybsze wchłanianie wysięków, krwiaków,
- Poprawa sprężystości tkanek, rozluźnienie blizn, zrostów,
- Optymalizacja pracy układu mięśniowego zwiększenie bądź normalizacja napięcia mięśniowego.
To tylko niektóre z dobroczynnych efektów masażu leczniczego. Jest ich oczywiście znacznie więcej. Masaż jest nieocenionym zabiegiem w przypadku zmian układu mięśniowo- powięziowego, czy ogólnie rzecz ujmując bólów przeciążeniowych, zmęczeniowych. Przynosi szybką ulgę i poprawę zakresu ruchomości opracowywanych struktur mięśniowych czy powięziowych.
Tagi: masaż rehabilitacyjny, masaż rehabilitacyjny łódź, masaż rehabilitacyjny lodz, masaż fizjoterapeuta łódź, masaż fizjoterapeutyczny, masaż leczniczy, zalety masażu rehabilitacyjnego, zalety masażu leczniczego